Fettisdagen närmar sig, och i år bjuds det på en oväntad grön nyhet i semmelvärlden. Tillsammans med caféet À La Lo i Stockholm lanserar Oatly en matchasemla. En växtbaserad tolkning av klassikern där den lena mandelmassan och fluffiga grädden får sällskap av matchans karakteristiska smak och färg.

Semlan bakas på À La Lo från slutet av januari fram till slutet av februari och serveras både i klassisk form och som hetvägg, med Oatlys skummade matchadryck som bas. För den som vill ta upplevelsen ett steg längre finns även en matchainspirerad dryck på menyn, med inslag av mandel, vanilj och kardemumma.
– Suget efter matcha fortsätter att växa och samtidigt ser vi hur semlan fått en renässans hos en yngre publik. Tillsammans med Oatly kombinerar vi de två smakerna till något nytt, säger Annika Walldén, bagare och ägare av À La Lo.

För den som inte har vägarna förbi Stockholm delar Oatly även med sig av receptet, så att matchasemlan kan bakas hemma. Oatlys matchadryck finns dessutom tillgänglig i välsorterade matbutiker.