Efter tio fantastiska år valde jag att lägga ner den fysiska tidningen 2024. Vi på VEGO ville satsa mer digitalt och har sedan dess byggt upp vår fantastiska hemsida till en levande plattform med tusentals recept och artiklar. Vi har även satsat på sociala medier där vi har vuxit enormt och även sett hur intresset för vegetarisk och växtbaserad mat fortsätter att öka.

Men trots allt det kände vi att något saknades. Och det gjorde ni också. Det som saknades var känslan av tidningen VEGO.

Därför är vi otroligt glada att nu kunna säga: den är tillbaka… i digital form. Du kan läsa den direkt här på hemsidan eller i vår app. Och det är precis som du minns den… fast lite bättre.
Den kommer att komma ut 4 gånger per år, med möjlighet till spännande specialnummer.

Läsa nya vego

Du hittar tidningen i menyn under e-tidning. Där hittar du även alla gamla nummer om du vill bläddra i dem. Du måste vara betalande prenumerant på vegomagasinet.se för att kunna läsa tidningen.

Vad kan du läsa i nya VEGO?

Självklart hittar du det som alltid varit hjärtat i tidningen: enkel, god och inspirerande vegetarisk mat. Vi lägger stort fokus på grönsaker och baljväxter, och du får massor av tips och tricks som hjälper dig att lyckas i köket.

Självklart skriver vi även om nyheter, både i Sverige och resten av världen.

Favoritrestauranger

Utöver recepten fortsätter vi att utforska restaurangscenen. I senaste numret besökte vi bland annat Manto i Malmö, som serverar växtbaserad mat med rötter i det afghanska köket. Vi träffade även Nahid, som driver Shanti-restaurangerna i Stockholm, där indiska och bengaliska smaker står i centrum.

Och ännu mer mat såklart. Enkelt, fullproppat med tips och fantastiskt gott. Allt för att göra din vardag lite lättare.

Vi bjuder också på inspirerande intervjuer. I det här numret möter du dr. Tim Spector som förespråkar en mer växtbaserad kost. Han delar med sig av insikter, idéer och konkreta tips för hur vi kan äta mer grönsaker och må bättre.

Välkommen tillbaka till VEGO