
Frågor & svar om margarin
2 januari, 2016
Vi fick in en rad med margarinfrågor från er läsare och för att få svar på dem tog vi oss ett snack med Eva Skoog, dietist på Unilever.
Många har delat en bild med ett margarin som påstås ha stått i ett skafferi sen 70-talet, men som inte har förändrats något. Har du någon kommentar kring det?
– Margarin, precis som vanliga oljor och annat matfett som smör, härsknar med tiden och börjar lukta och smaka illa. Som man kan se på bilderna som delats torkar margarinet på ytan, mörknar och blir gulbrunt. Smör skulle reagera på samma sätt och se ungefär likadant ut. Hur utseendet förändras över tid beror dock på hur det har förvarats och hur det har utsatts för ljus och värme.
Tillsätter man färgämnen och aromämnen i margarin?
– Margarin färgas inte med färgämnen. Den ljusgula färgen kommer från karotener som är rödgult i färgen och ingår i det A-vitamin som margarin berikas med enligt lag. Margarin innehåller aromämnen för att smaken inte ska variera över tid. De naturliga aromerna i våra margariner och matfetter kommer från vegetabiliska oljor eller smörolja. För att klassas som naturlig måste en arom vara gjord av naturliga ämnen som utvinns från naturliga källor.
Är det sant att man använder sig av natronlut, fosforsyra samt blekmedel vid margarintillverkning?
– De ämnen som nämns används vid förädling av vegetabilisk olja har inget specifikt med margarin att göra. Alla oljor som ska användas som ingrediens i livsmedel förädlas. Man tar bort ämnen som finns i oljan, som färgämnen, mineraler, fria fettsyror, lecitiner m.m. Anledningen är att man vill ha en olja som är luktlös, färglös, neutral i smaken och som har en bra hållbarhet.
Olivolja renas oftast inte på samma sätt, så man har kvar mer smak och färg, men även fria fettsyror och metaller som kan påskynda härskning. Varken natriumhydroxid (natronlut), fosforsyra eller bentonitlera finns kvar i oljan då de centrifugeras och filtreras bort.
All olja som används som ingrediens i livsmedel förädlas på detta sätt.
Jag har hört att margarin bleks med farliga ämnen, som blir kvar som rester i margarinet. Sant eller ej?
– Margarin bleks inte. All olja som används som ingrediens avfärgas, då man vill ha en neutral färg på oljan.
Plastkulor i margarin?
– Det har aldrig funnits, finns inte och kommer aldrig att finnas plastkulor i margarin. Ryktet om plastkulor i margarin har funnits sedan 70-talet och myten omnämns i boken Råttan i pizzan av folklivsforskaren Bengt af Klintberg.
Hur är det med aceton?
– Aceton används inte vid förädling av olja. Det ingår naturligtvis inte heller som ingrediens i margarin.
Bensin i margarin?
– Det har aldrig funnits bensin i margarin. Oljor kan utvinnas genom pressning, kokning eller extrahering. Vid extrahering används hexan, ett kolväte, som inte är detsamma som bensin. De oljor vi använder i våra margariner har utvunnits genom pressning.
Vad är det med palmoljan i alla margariner?
– Palmolja används för att margarinet ska få lagom fast konsistens. Unilever använder bara certifierad, spårbar och hållbart producerad palmolja, i enlighet med organisationen RSPO:s kriterier.