
Kalles kommer ut som vegan – ännu en klassiker i växtbaserad tappning
21 februari, 2022
Vi har jobbat med smaken till Kalles Vegan i över två år och nu fått till en produkt som har en perfekt balans mellan sälta, sötma och rökighet, precis som Kalles ska ha. Med Kalles Vegan vill nå en ny, yngre målgrupp som helt eller delvis äter vegetarisk kost med målet att göra kategorin kaviar mer relevant och driva den framåt., säger Maria Tilly.
Kalles Vegan är en helt vegansk produkt. Den har en mild smak och är gjord på tångcaviar och tillverkas i Orklas fisk- och sjömatsanläggning i Kungshamn.
Kalles Vegan är naturligt rik på omega-3. Den har ca 30 procent lägre klimatpåverkan än originalet. Kalles Vegan kommer att finnas i butik från och med vecka 11. Rekommenderat pris är 23,50 kronor.
– De animaliska råvarorna är de största klimatbovarna, så vi kommer absolut se fler veganska varianter av våra klassiker, säger Maria Tilly, marknadsdirektör för Orkla Foods Sverige.