
Rscued räddar 19 ton jordgubbar och lanserar ny somrig lemonad!
18 juni, 2024
Rscued har i rekordfart lyckats skapa en jordgubbslemonad på baginbox som snart går att hitta hos bland annat Granngården och Strawberry Hotels.
Anledningen? En lastbil jordgubbar anlände till en fruktgrossist i Helsingborg höll den 8 grader istället för 4 grader. Det var anledning nog för att allt skulle slängas.
– Det tog 9 arbetsdagar att skapa ett recept, göra en design och hitta kunder. Tillsammans har vi nu lyckats rädda alla jordgubbarna och om några veckor finns vår somriga jordgubbslemonad ute i butiker och på hotell runt om i Sverige, säger Truls Christenson, co-founder på Rscued och Marknadschef på Better Jusage.
40 % av allt som odlas i världen slängs. I vår del av världen är svinnet som störst i våra hem, men det betyder inte att där inte finns svinn i andra delar av värdekedjan. Kvalitetskraven är höga och i fallet med jordgubbarna har temperaturen en avgörande roll för hållbarheten i butik. Ibland är det “bättre” att kasta tidigt i leveranskedjan för att undvika reklamationer i senare led.
– När Rscued hörde av sig om jordgubbarna kändes det självklart att försöka hjälpa till, att minska svinnet går helt i linje med vad vi står för. Nu kommer merparten av våra hotell i Sverige servera jordgubbslemonad på frukostbuffén under sommaren, säger André Johansson, Executive Chef på Strawberry.

Recept oktober 23, 2024
Gröt med rårörda jordgubbar, fläderyoghurt och pistagenötter

Recept juni 3, 2024
Smulpaj med jordgubbar

Recept juni 3, 2024
Pannacotta med limemarinerade jordgubbar

Recept juni 3, 2024
Mandelkaka med vaniljbakad rabarber och jordgubbar

Recept maj 29, 2024