• Tistelvinds fermenterade rödkål är mildare och mustigare än vanlig surkål. Den passar i allt från sommarsalladen till att vara en färgklick i potatis- och purjosoppan.
  • Surkål Rosé är mildare än vanlig surkål med en blommig avslutning från rosépeppar. Den passar exempelvis bra till rökt lax eller rimmad kyckling. 
  • Tistelvinds Kimchi medium har en djup smak med mycket umami som gör att den passar till många asiatiska rätter, allt från kryddstarka rätter till sushi.

Artikel november 20, 2024

Fermenterat – en uråldrig dunderkur

Många äter idag en väldigt raffinerad kost med lite eller inga fermenterade livsmedel. Historiskt sett har fermenterade livsmedel varit en naturlig del av vår kost då fermentering är en bra konserveringsmetod. Men är det verkligen så bra som hypen säger?