Matlagning handlar om att balansera grundsmaker, men för att skapa något minnesvärt krävs något extra – smaksättning. I Tommy Myllymäkis bok Smaker (Natur & Kultur) lyfts rätterna av noga utvalda kryddor och örter som ger karaktär och unik smak. Recepten är okomplicerade och inspirerade av hans år i professionella kök. Här blandas klassiskt och modernt – från frukost och lunch till snacks och middag – med rätter som zucchinisallad med jalapeño och avokadotoast med örtrelish. Tommy uppmuntrar hemmakockar att utforska smakens värld och hitta nya, spännande kombinationer.

Den är inte vegetarisk men mycket i boken är. Mycket går också att vegofiera enkelt eftersom det är smakerna som är i fokus.

Tommy Myllymäki

Smaker – Örter & kryddor

Tommy Myllymäkis bok fokuserar på hur kryddor och örter kan lyfta rätter till nya höjder. Med en blandning av klassiska och moderna recept, från frukost till middag, vill han inspirera hemmakockar att utforska nya smakkombinationer och skapa unika smakupplevelser utan krusiduller.