Svenska foodtech-startupen Naima, grundat av Sophie Jahn, är en innovatör inom växtbaserad fika. Du hittar deras prdukter på bland annat på Hemköp Åhléns City i Stockholm. De växtbaserade bakverken är fulla av fiberrikt bovete, glutenfria havregryn, prebiotika och råvaror utan tillsatser. Läs mer på naima.se.

Berätta lite om Naima!
– Vi strävar efter att skapa fikastunder som inte bara är supergoda utan också näringsrika – innehållsrikt på vitaminer och mineraler. Fikat är en så stor och viktig del av vår kultur. Med Naima vill vi inte att någon ska exkluderas från det, tvärtom ser vi att precis alla nu kan samlas runt samma fikabord, vare sig man är glutenintolerant, undviker processat socker, äter växtbaserat eller bara vill njuta av en okomplicerat god fika.

Berätta lite om hälsofördelarna och varför det är viktigt för dig
– Jag kommer från en bakgrund av att testa diverse dieter och alltför ofta har det slutat med att jag säger nej till mycket och glömmer vikten av att kroppen behöver näring för att orka och må bra. Det som gör att jag så starkt tror på Naima är att de innehåller riktig mat; vi undviker tillsatser och processat socker, men boostar med superfoods och adaptogener. Superfoods är näringsrik mat och ingredienser som har ett högt näringsinnehåll; boostade med vitaminer, mineraler, antioxidanter och proteiner. Superfoods ger kroppen förutsättningar för att må bra och fungera optimalt.

Adaptogener är ett samlingsnamn på växter, örter och även svampar som hjälper kroppen att tåla stress bättre. De har använts i tusentals år enligt ayurvedisk medicin och har visat sig hjälpa människor att läka från sjukdomar, ångest och depression.

Var hittar man Naimas produkter?
– Om du som privatperson vill köpa något gott ut Naimas sortiment rekommenderar jag Hemköp i Åhléns City, ROT på NK, Johan & Nyström, Urban Deli på Nytorget och i Sickla, Kaferang och Convendum. Som företagare kan du handla hos Martin & Servera.