Utflyktsmat – god vegetarisk mat att ta med på picknick
13 mars, 2026
När solen börjar värma och dagarna blir längre är det få saker som slår en spontan utflykt. Oavsett om du ska till stranden, en park eller på en längre vandring är bra utflyktsmat nyckeln till en lyckad dag. Det bästa är mat som är lätt att packa, smakar gott även kall och håller sig fräsch i väskan.
Här är några av våra bästa tips på vegetarisk utflyktsmat – från matiga sallader till enkla snacks och sötsaker.
Matiga rätter som passar perfekt på utflykt
När du ska vara ute länge är det bra att ta med något riktigt mättande.
Pastasallad
Pastasallad är en klassiker på picknick eftersom den är lätt att göra i förväg och håller sig bra i kylväska. Blanda pasta med grönsaker, bönor, pesto eller en krämig dressing.
Andra matiga sallader
Ta en grund av krispiga grönsaker, addera valfritt grönt protein och kolhydrat. Här har jag tre stycken favoritvarianter du kan inspireras av.
Matiga wraps
Wraps är perfekt utflyktsmat eftersom de är enkla att äta utan bestick. Fyll tortillabröd med hummus, grillade grönsaker, falafel eller bönröra.
Paj, matmuffins & piroger
En vegetarisk paj eller matmuffins går utmärkt att äta kall och är lätt att skära upp i portionsbitar.
Enkla snacks att packa ner
Små snacks är perfekta när man bara vill ta något snabbt mellan aktiviteter.
- Rostade kikärtor eller bönor
- Nötter och frön
- Morots- och gurkstavar
- Kex med färskost eller hummus
- Smoothies
De är lätta att packa och kräver nästan ingen förberedelse.
Sötsaker till picknicken
En utflykt blir ännu bättre med något sött.
Chokladbollar
Chokladbollar är enkla att göra och håller sig bra i en burk.
Muffins
Muffins är perfekta att ta med eftersom de redan är portionsförpackade.
Frukt
Färsk frukt är alltid ett enkelt och uppfriskande alternativ – äpplen, vindruvor eller jordgubbar passar perfekt.
Tips för lyckad utflyktsmat
Välj mat som går att äta kall.
Det gör planeringen mycket enklare.
Packa i täta burkar.
Då håller sig maten fräsch längre.
Ta med kylklamp om det är varmt.
Särskilt om du har med sallader eller röror.
Drottningen av utflyktsmat
Ingen är så bra på utflyktsmat som Hanna Olvenmark aka. Portionen under tian. Hon har en hel bok tillägnad ute-mat och här är några recept från den.
Portionen under tian: Äta ute
Sammanfattning
Utflyktsmat ska vara enkel att packa, lätt att äta och gärna gå att förbereda i förväg. Med matiga sallader, wraps, snacks och något sött till dessert har du allt som behövs för en lyckad picknickdag.
Så packa väskan, ta med en filt och njut av maten ute i det fria.