
Ät billigt med Hanna Olvenmark
29 januari, 2025
Hanna Olvenmark a.k.a. Portionen under tian har lärt oss alla att billig mat inte behöver vara tråkig. Snarare raka motsatsen! Med sina tre böcker har hon visat att billigt och klimatsmart dessutom är gott, varierat och spännande.
Hanna släppte först den stora succén Portionen under tian med just recept under 10 kr/ portion. En minst sagt banbrytande bok som tog alla med storm. Nu finns den ut i ett billigare format, vilket är perfekt i tider som dessa när folk vill hålla nere bland annat matkostnaderna.
Varför tror du att dina böcker har blivit så framgångsrika?
— Jag har träffat väldigt rätt i tiden. Både klimatfrågan, vegetarisk mat och pris har varit väldigt uppmärksammat. Vegetarisk mat är inte längre en konstig avart utan det börjar bli vardagsmat för många. Sen är recepten enkla och goda, vilket folk uppskattar. Jag tror att många tänker på billig mat som ärtsoppa och snabbnudlar och jag har öppnat upp ögonen för vad man faktiskt kan äta.
Alla recept i böckerna är vegetariska och om de inte redan är veganska så finns det alltid tips på hur man enkelt veganiserar dem. Det är också ett stort fokus på baljväxter, i grytor, bröd, gratänger, soppor och annat gott.
Är det en slump att maten är vegetarisk?
— Det går självklart att göra billig mat med kött, men jag ville framför allt släppa in baljväxterna i rampljuset. Och det känns som att fler har börjat upptäcka just baljväxter. Sen beräknar jag ju recepten och då blir det så uppenbart hur mycket lägre klimatavtryck bönor och linser har än kött. Vi måste alla äta mer växtbaserat och vi behöver därför fler exempel på hur man kan göra.

Portionen under tian
Hur äter man egentligen billigt?
— Några tips är att äta efter säsong och att köpa frysta grönsaker. Många glömmer bort att det är riktigt bra produkter. Jag har hört att folk börjar skära ner på grönsaker för att spara pengar, men jag skulle se över andra kostnader i stället och fokusera på att köpa mat som faktiskt är bra för dig. Sen kan jag inte sluta säga åt folk att planera! Planera veckan så att det inte blir en massa onödiga impulsköp. Det är även ett bra sätt att minska matsvinnet på. Att laga sin egen mat är kanske självklart, men även att ta med matlådor till jobbet och skolan i stället för att köpa ute. Sen tycker jag att man kan kolla in billiga svenska gryner som korngryn, havreris och matvete. Det är oftast billigare än ris och dessutom mer klimatsmart.
Här kommer också lite exempel på några av de produkter som Hanna tycker att man ska ha hemma i skafferiet. Baljväxter, både torkade och färdigkokta. Krossade tomater, kokosmjölk och olika gryner är alltid bra. Kryddor för smaksättning, men med det sagt behöver du inte jättemånga olika för att ändå kunna variera. Och gå direkt till råvaran. Linser och bönor är mycket billigare som de är än om du väljer ett halvfabrikat.

Portionen under tian: Äta ute
Hur kan familjer tänka?
— Det kan alltid vara svårt med nya vanor, men man kan ta det steg för steg. Vill man få in mer linser och bönor i kosten så kan man både mixa ner dem i soppor eller använda dem i bröd och pajer. Använder du sojafärs kan du byta ut lite av den mot till exempel linser. Sen måste man addera en dos tålamod och att man som förälder också pratar gott om maten man äter.
Vi pratar lite om att jaga extrapriser, vilket självklart kan vara en jättebra idé. I alla fall när det gäller produkter som man använder ofta. Det kan annars lätt bli att man köper saker som man inte behöver och som sedan inte används och slutligen slängs. Om du köper på extrapris så ha hela tiden en plan för vad du ska göra med det så att du minskar matsvinnet.

Portionen under veckan
Recept från kokboken

Recept januari 29, 2025
Grönsaksgryta med mungbönor och ris

Recept september 22, 2022
Vegetarisk linssoppa med rotfrukter och grillad paprika

Recept september 22, 2022
Linslasagne med BBQ-feeling

Recept januari 4, 2020
Vegetarisk Asiatisk brysselkålswok med jordnötssås

Recept oktober 28, 2022
Rödbetsfalafel med morotstzatziki
Hur mycket kan man spara i veckan?
— Bara genom att ta med matlåda till jobb eller skola kan du spara in 80—100 kr per dag. Det är ca 2 000 kr i månaden. Du kan ganska enkelt halvera dina matkostnader genom att gå från animaliskt protein till baljväxter. Minskar du matsvinnet kan du spara några hundralappar där också. Jag tycker att alla ska kolla vad maten kostar under cirka tre månader och sedan se vad man kan göra för att få ner de kostnaderna.
Du pratar ju inte bara om billig mat utan även klimatsmart…
— Jag tycker att det är viktigt att poängtera att vi måste minska vår köttkonsumtion, för det gör jättestor skillnad. Det handlar inte om att vi aldrig kan äta det, men precis som med matkostnader så gäller det att titta på de stora utgiftsposterna och när det gäller klimatpåverkan så är det framför allt kött- konsumtionen. Sen är det jättebra att själv äta vegetariskt, men glöm inte att sprida det till vänner och familj. Prata om det, bjud på det och exponera folk för det. Det är ett bra första steg.
